1947 yılında Konya Lezzet Lokantasında (Bugünkü adıyla Konyalı Lokantası) çalışan dayısı Aziz Usta'nın yanında, Konyalı'da yetişen Babamız Mahir Şan (Ahçı Mahir) Konyalı ve Beyazıt Üniversite Lokantası'nda çalıştıktan sonra vatani görevini tamamlayıp, 1950 yılında Hereke Sümerbank Fabrikasında aşçı olarak, 1955-1975 yılları arasında da Hereke Sümerbank Fabrikasında Aşçıbaşı olarak görev yapmıştır.

Bu dönemde Körfez semtinde Yonca Izgara Restaurant'ı kurmuş burada faaliyetine beş yıl devam ettikten sonra aynı isimle Hereke'de babadan oğullarına yani ikinci kuşağa geçmiştir. 1996 yılında Şan Izgara Salonu ismiyle sektörde tek başına faaliyet gösteren Hüseyin Şan 2001 yılında Hereke Marina içinde şuanki ismiyle Hereke Balık Restaurant'ı kurmuştur.

Hüseyin Şan, restaurant işletmeciliği üzerine edindiği tecrübeleri titiz ve disiplinli çalışmalarıyla birleştirerek Kocaeli ve çevre halkının sevgisini ve beğenisini kazanmıştır.

" Yıllar öncesinden kalan köklü bir geçmişi, bayrağımızı devir alarak yolumuzda hızla ilerlerken amacımız bizlere bırakılan bu mirası 3. kuşağa geçmişimize yakışır şekilde devretmektir. "

Saygılarımla
Hüseyin ŞAN